A málna az egyetlen aprómagvas gyümölcs, amelyből mag nélküli lekvár főzök, mert nagyon kemény, zavaró a magja.
Hozzávalók:
1000 g málna
500 g cukor
1 tasak 2:1 zselésítő
1 darab ritkaszövésű anyag, a kis lyukú tüll a legjobb vagy függönyanyag, de olyan, amelyen a málnamag nem jut át.
Elkészítés:
A málnát még a ládában (vagy szűrőben, mennyiségtől függ) nem túl erős, permetező vízzel megmosom és hagyom lecsepegni, száradni 1-2 órát az udvaron. Ezután kipaszírozom.
Én egy négyzetalakú aprólyukú tüll anyagdarabba teszem a málnát középre, a négy sarkot összefogom és megtekerem, hogy egy zárt batyut kapjak. Ezután erősen tekerem, és a másik kezemmel nyomkodom is egy nagy tál felett. Tökéletesen kipaszírozódik, csak a magok maradnak. A batyut kibontom, a magot evőkanállal leszedem, jöhet a következő adag. Kb. félkilónként lehet haladni, tehát gyors. Viszont fröcskölős, a ruházat olyan legyen, aminek már nem árt.
Ha ketten csinálják, akkor még könnyebb. Ilyenkor az anyagot hosszában körbetekerem a málnával, a két végét ketten megfogjuk (mint egy szaloncukor, olyanra gondoljatok), és ellentétes irányban erősen tekerjük.
Tüll helyett vékony organza függönyanyagot is használhatunk.
A zselésítőt összekeverem a cukorral.
A passzírozott málnalevet a lábosba öntöm, hozzáadom a cukrot és állni hagyom 2-3 órát. Ezután felforralom. Kb. 5-10 percig főzöm. Forrón tiszta üvegekbe merem, rácsavarom a tetőket, majd 15 percre a feje tetejére állítom. Tartósító nem kell, mert a zselésítő már tartalmaz. Ezután visszafordítom, hagyom kihűlni. Beteszem a kamrába.
Abszolút előttem van, ahogy passzirozod, és fröcsköl mindenhova...
VálaszTörlésÉs a szaloncukros leírás tökéletes volt! És a színe is tökéletes. Mennyi "selejt" van egy kilóra nézve?
Azért annyira nem fröcsköl ám! Inkább kifolyik. De báli ruhában nem tanácsolom :D
VálaszTörlésA málnahús mind átmegy, a magok maradnak, szinte száraz. Már bánom, hogy nem fotóztam le. De esély sincs málnához jutni errefelé, alig bírtam 3 kg-ot szerezni.
van málna-ribizli daráló. a kétszemélyes szenvedés helyett.
VálaszTörlésanyám ribizli-málna lekvárt szokott főzni, abba csak cukor kell, mert a folyós málnát gyönyörűen összefogja a ribizli.
jah lilla voltam (aki főz)
Nekem van egy nagyon jó paradicsom paszírozóm, hajtókaros, ha sok van, akkor azzal. Egyáltalán nem szenvedés, pillanatok alatt megvan. A végén csak kidobom az anyagot is és kész. A paszírozó elmosása, vacakolgatás helyett ez így kb. harmadannyi idő. 3 kg gyümölcs miatt elő se veszem.
VálaszTörlésnem vagyok egy lekvárfőző (nem is szeretem), így nem tudtam, hogy a 3 kiló nevetségesen kis adag. :-)
VálaszTörlésnálunk terem a málna és a ribizli...
Jó nektek, nekem volt 3 málnabokrom, de az idénre bekrepáltak valami miatt. Újra kell telepíteni.
VálaszTörlésGyönyörü színe van!!! Mit csináltál vele, hogy ilyen sötét lett?? Vagy csak a kép csalóka? :)
VálaszTörlésPontosan ilyen színe van. Maga a gyümölcs is ilyen volt. Nem előreszedett málna, amit éretlenebbül szednek le a szállítás és árusítás miatt, hanem olyan érett, amit szállítani pedig csak egyszer lehet. Mintha kimentem volna a kertbe és frissen szedem. A meggyem is ilyen volt, meg a ribizlim is. A cseresznyebefőttet már háromszor fényképeztem, de olyan sötét, hogy semmi se látszik. Na ja, éretten kaptam a szomszédból.
VálaszTörlésNagyon finomnak néz ki,lenyalnám azt a kanalat!Fotoshop-pal tünteted el a hátteret?
VálaszTörlésJelentem megcsináltam a házi mascarponédat ,fenn a recept!Köszönöm!:-)
Nagyon guszta! :-)
VálaszTörlésÉn is a színét csodáltam, olyan mély....Nagyon szép!!!
VálaszTörlésNem tüntettem el a hátteret, hanem az asztalon egyszínű fehér viaszosvászon van, arra tettem egy pöttyös átlátszó tányéralátétet, a felső háttér meg a fehérre meszelt fal. Egyébként nekem a fotózáshoz vannak cuccaim, alátétek, meg amit mögé teszek háttérnek, edények stb. direkt erre. Három helyen fotózok, pont ablak van mindenhol, állandóan készenlétben áll az állvány, szóval így.
VálaszTörlésOK. Megnézem.
Akárhogy is csinálod-most már értem, miként-de jól bánsz a géppel, az biztos!!!
VálaszTörlésA színről még annyit:
VálaszTörlésElső titok: Én lekvár, dzsem esetén 1000-1250g gyümölcshöz 500g cukrot teszek, sokan kevesebbet. A cukor mélyíti a színt.
Második titok: a gyümölcsöt mindig lecukrozom és állni hagyom. Ez szinte kioldja a színanyagokat.
Harmadik titok: a kevés főzés.
Negyedik titok: a mosás után mindig hagyom lecsepegni, száradni a gyümölcsöt, így nem hígul fel.
A színnel kapcsolatban érdekes, hogy a piros gyümölöcsöknél szép, ha mélyül a szín, a baracknál nekem az tetszik, ha szép narancssárga marad, és nem karamellizálódik.
VálaszTörlésJah, és eltűnt a Lehetetlen pite, tulajdonképpen azt jöttem meglátogatni, de nincs sehol...:D
Jön Szepyke jön! Véletlenül kiélesítettem a posztot, pedig csak piszkozatba akartam. Addig is Lúdanyónál megtekintheted.
VálaszTörlésIgen, tudom, hogy ott van, láttam, is, hogy írtad, hogy neked is kell, és már meg is sütötted... Ez ám a gyorsaság. Láttad, hogy milyen ügyesen állítom be az időt? Csak hajnali hét után írok... Utána nem. :DDD
VálaszTörlésAzt szeretném megtudni, hogy mivel tartósítod a dzsemet, illetve, hogy mennyi ideig leh,et eltartani?
VálaszTörlés@Viktor
VálaszTörlésA zselésítő tartalmaz tartósítót. 2 évig is eláll.
Saját kertemben terem kevés málna, de ebben az esős időben könnyen rothad. Feltétlen meg kell mosnom.... nagyon tisztának látom??? Vagy inkább ne kockáztassak?
VálaszTörlésHa tiszta az esőtől nem kell mosnod. Viszont bogaras lehet, a mosás erre is jó. De valóban, most én is tisztán szedtem a málnát. Szóval nem muszáj.
Törlés